Skip links

Saksı Değiştirme Zamanı

Bir bitkinin saksı değiştirmeye ne zaman ihtiyacı vardır?

Çoğu kez bitkilerin kökleri, saksıda kalabalık bir görünüm sergileyebilir. Fakat bir bitkinin saksı değişimine ihtiyaç duyduğuna dair dışa dönük işaretler, her zaman belirgin bir şekilde görünmeyebilir. Yine de aşağıdaki ipuçları, size saksı değiştirme zamanının geldiğini söyler:

1- Drenaj deliğinden çok sayıda kök geldiğini görüyorsanız,

2- Toprak yüzeyine yakın yerlerde keçeleşmiş köklere rastlıyorsanız,

3- Bitkiyi saksısından yukarı doğru hafifçe yukarı doğru kaldırdığınızda topraktan çok kök görüyorsanız, saksınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Böylesi durumlarda PoliWork’ün zengin bir çeşitlilik sunan saksılarından bitkilerinize uygun olanları seçerek, bu keyifli değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. TÜYO Kötü çiçeklenme, çabuk kuruyan toprak, solgun yapraklar, cılız gövdeler ve aşırı yaprak dökümü, bitkinizin temel gereksinimlerinin tam olarak karşılanmadığını gösterir. Bitkiler, mevcut köklerinden yeterli besini ve nemi çekemedikleri için bu sinyalleri verirler.

Saksı bitkilerinizi düzenli olarak kontrol edin. Mümkünse onlara zarar vermeden bitkilerinizi saksılarından dışarı çekerek köklerinin sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. UNUTMAYIN! Çiçek, kaktüs ve diğer etli – dikenli bitkilerinizi severek temin etmiş ya da tohumdan veya fideden yetiştirmiş olabilirsiniz.

Bitkilerinizin, yaşam alanlarınıza adapte olabilmesi için (belki de her ay) giderek daha uygun kaplara nakledilmesi gerekir. Burada saksı boyutu seçimi, önemli bir kriter olarak karşınıza çıkar. Sahip olduğunuz genç bitkilerin saksı nakillerinde de aynı durum geçerlidir.

Çok yıllık bitkiler ve kaktüsler gibi kalıcılık düzeyi yüksek bitkilerin saksı değişiminin birkaç yılda bir tekrarlanması gerekebilir. Kalıcı bitkiler, çiçeklenmeden önce veya sonra büyümeleri yavaş olduğunda veya uykuda olduklarında en verimli şekilde nakledilebilir. Bazı botanikçiler saksı değiştirirken ne kadar dikkatli olursanız olun, bitkilerin kök rahatsızlığı duyduğunu iddia eder. Bu tam olarak doğru değildir. Çünkü doğru bakımla bu sorunun üstesinden rahatça gelinebilir.

NE ZAMAN? İlkbaharda çiçek açan kalıcı bitkilerinizin saksılarını sonbaharda, yaprak dökmeyen türlerinkini ise ilkbahar veya sonbaharda değiştirin.

Çevir »